wrOFFław powstał po to, by zadać kłam opiniom, że wrocławska scena ma niewiele do zaoferowania. Grupa osób zaangażowanych w muzyczne środowisko miasta postanowiła stworzyć coś nowego, coś, czego brakowało! wrOFFław powstał z inicjatywy ludzi zaangażowanych w animację sceny muzycznej naszego miasta – zarówno muzyków, jak i aktywnych słuchaczy, zajawkowiczów, socjologów, kulturoznawców. Wrocław skrywa wiele talentów, które często nie mają okazji pokazać się szerszej publiczności i wyjść poza własne podwórko. Naszą ideą jest stworzenie przestrzeni do spotkania, wzajemnego inspirowania się oraz prezentowania autorskiej twórczości. Chcemy pokazać, że muzyka wrocławska ma do zaoferowania o wiele więcej niż popularne dziś występy tribute bandów.

Kiedy rozpoczynaliśmy działalność na początku 2019 roku, nie spodziewaliśmy się takiego odzewu. Zgłosiło się do nas kilkadziesiąt projektów muzycznych, dzięki czemu zobaczyliśmy, jak różnorodna jest wrocławska scena muzyczna, i jak ogromny potencjał rozwoju w niej drzemie. W ramach Inicjatywy wrOFFław postanowiliśmy zorganizować festiwal oparty wyłącznie na muzyce naszego miasta. Podczas dwóch wypełnionych koncertami dni w Klubie Łącznik w Czasoprzestrzeni przewinęło się prawie 800 widzów. Wydarzenie było zorganizowane całkowicie oddolnie, z minimalnym budżetem, ale z zaangażowaniem wszystkich występujących muzyków. Efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego z zapałem rozpoczęliśmy przygotowania do drugiej edycji festiwalu wrOFFław, która wypadła w czasie pandemii COVID-19, ale więcej informacji znajdziecie w zakładce FESTIWALE!

Na festiwalu prezentujemy szerokie spektrum stylistyczne, od rocka po elektronikę, od alternatywy do popu. Do udziału w festiwalach zapraszamy składy, których muzyka nas porusza. Nie wprowadzaliśmy żadnych ograniczeń gatunkowych – najważniejsze było to, że grupy mają coś do powiedzenia i wypracowały własne, unikalne brzmienie. Najważniejsze dla nas jest to, że zespoły wybierane są w pełni demokratycznie. Wielokrotnie spotykaliśmy się na naszej drodze z „ustawianymi” naborami – chcemy tego unikać, dlatego co roku w składzie +/- dziesięcioosobowym siadamy i przesłuchujemy wszystkie nadesłane demówki – FUN TIMES! Podczas tegorocznej edycji będziemy kierować się podobnym kluczem.

Fot. Ola Bodnaruś


Zabieramy się do pracy z większym doświadczeniem, bo chcemy by z każdą następną edycją festiwal był jeszcze bardziej intrygujący i przyciągał więcej publiczności. Wierzymy, że muzyka naszego miasta może porwać wiele osób, jeśli tylko będą miały szansę się o niej dowiedzieć. Zapraszamy więc, jak co roku, do zarezerwowania sobie trzech (lub czterech!) czerwcowych dni, kiedy to ze sceny Klubu Łącznik w Czasoprzestrzeni będzie wybrzmiewać świetna muzyka z Wrocławia.

fot. Julita Klocek

wrOFFław to nie tylko festiwal, lecz także inicjatywa mająca na celu pomoc, ale też uświadamianie wrocławskich muzyków i publiczności o tym jak funkcjonuje rynek muzyczny. Od 2020 roku w Festiwal włączamy elementy edukacyjne – organizujemy panele, na które zaproszamy specjalistów z branży. Do tej pory gościliśmy u nas m.in. Marka Pędziwiatra, Maćka Szabatowskiego, Maćka Przestalskiego i Bartka Kozerę. Współpracujemy również ze scenami innych miast w Polsce. Pomagamy w organizowaniu międzymiastowych wymian koncertowych, obejmujemy patronatem wydarzenia, organizujemy networkingi i „swatamy” muzyków z ludźmi, którzy mogą im pomóc. Działamy na rzecz profesjonalizacji wrocławskiej sceny muzycznej, bo wiemy, że jest tego warta.  Chcemy stworzyć przestrzeń, w której możliwa będzie bezpośrednia wymiana inspiracji i kontaktów pomiędzy artystami, działaczami rynku muzycznego i publicznością!