Przejdź do treści

Katedra to zespół istniejący poza czasem – zawieszony gdzieś pomiędzy utopijną wizją kolorowych lat 60. i 70. a współczesną manią przetwarzania i remiksowania przeszłości. Od prawie dziesięciu lat wskrzesza ideę naturalnego, analogowego grania. Może wydawać się widmem sprzed kilku dekad, które postanowiło nawiedzić epokę Internetu i zmącić jej spokój – mimo swojej niestosowności, sterczy jako wyrzut niczym stare katedry na tle wielkomiejskiego krajobrazu.

W czasie swojego dziwacznego żywota zespół pojawił się niespodziewanie w medialnej przestrzeni za sprawą występu w 5. edycji programu „Must Be The Music”, awansując aż do finału. W 2015 roku wydał debiutancką płytę „Zapraszamy na łąki” i z tej okazji zdobył drugie miejsce w plebiscycie „Teraz Rocka” w kategorii debiutantów. Raz wystąpił też obok najprawdziwszej katedry, grając koncert na dużej scenie Slot Art Festival 2016 w Lubiążu.

2018 był rokiem powrotu – Katedra wydaje koncept album zatytułowany „Człowiek za dużo myślący”. Podobnie jak średniowieczne świątynie, muzyka na nim zawarta powstawała bardzo długo. Jest ona efektem dojrzewania refleksji, które towarzyszyły członkom grupy od momentu założenia zespołu. Kompozycje opowiadają historię pewnego człowieka – idealisty poszukującego prawdziwej wartości mogącej wypełnić jego życie. Wiecznie nienasyconego, wyglądającego raju, który jest wciąż „tuż za rogiem”. To także opowieść o wszystkich ludziach za dużo myślących.

POSŁUCHAJ:

Tagi: