Przejdź do treści

MARIA HELENA

BIO

W tworzeniu najbardziej fascynuje nas poszukiwanie. Maria Helena to projekt zakorzeniony w alternatywnym rocku i piosence autorskiej, ale inspiracje czerpiemy z wielu nurtów, takich jak folk czy szlachetna elektronika. Dbamy o filmowy klimat naszych opowieści – muzyka zabarwia teksty, z kolei słowa kształtują brzmienie.

Pod szyldem naszej formacji kryje się dwoje współtwórców – to wrocławianie, Maria Helena Żukowska (choć na co dzień mieszkająca w angielskim Leeds) i Wojciech Beszłej. Ekipa projektu Maria Helena to także nasi wrocławsko-wałbrzyscy koledzy: Paweł Ludwiczak (bas), Artur Łuć (gitara), Mateusz Popis (perkusja) i Maciej Rosiak (saksofon, klawisze). Skład powstał spontanicznie a pierwsza próba zaczęła się od spaceru w pole kukurydzy, więc od początku towarzyszy nam pozytywna energia 😉

Maria to wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Inspirują ją nie tylko ciekawe dźwięki, ale też dobre słowa. Jest absolwentką studiów z literatury angielskiej. W wolnych chwilach tłumacz i redaktor j. angielskiego dla pisma literaturoznawczego. W tekstach skupia się na uchwyceniu tego, co ulotne w lirycznych „stopklatkach”.

Wojciech jest gitarzystą, współkompozytorem i producentem muzycznym projektu. W 2018 roku wydał płytę z wrocławskim zespołem Element, jako gitarzysta i współtwórca muzyki. Zawodowo również zajmuje się dźwiękami – tworzy opracowania muzyczne i komponuje muzykę do popularnych seriali.

W grudniu 2020 samodzielnie wydaliśmy naszą pierwszą płytę pt. „Planes”, w formie cyfrowej oraz na krążku. Tytuł albumu jest odniesieniem do tego, jak powstawała płyta – dopóki można było jeszcze swobodnie podróżować, była w dużej mierze pisana właśnie w drodze między Leeds a Wrocławiem. Płyta „Planes”, określona mianem onirycznego dream popu, maluje marzycielską rzeczywistość. Opowiadamy o podróżach w świat, ale i w głąb siebie. Snujemy historie o powrotach do przyjaciół, do magicznych miejsc i momentów, które nas kształtowały.

Album „Planes” był ciepło przyjęty w Polsce (zdobywając tytuł „płyty tygodnia” w Radio Afera, Radio Aktywnym, Polskim Radio Koszalin, Polskim Radio Lublin, UWM FM i Radio VIA). W Wielkiej Brytanii można było usłyszeć nasze piosenki na BBC 6 Music, BBC Leeds oraz w społecznych rozgłośniach w północnej Anglii i Szkocji. Tytułowa piosenka „Planes” poszybowała nawet dalej, wybrzmiewając w radiach internetowych w Holandii oraz za wielką wodą – w Arizonie, Kalifornii i Teksasie.

W marcu 2021 opublikowaliśmy mini-reportaż pt. „Maria Helena: Pomimo odległości”, dokumentujący proces powstawania płyty w pandemicznej rzeczywistości. Film można obejrzeć na naszym kanale na YouTubie.

LINKI

POSŁUCHAJ:

Tagi: