Przejdź do treści

NATALIA SZCZYPUŁA

Natalia Szczypuła – wokalistka znana wrocławskiej publiczności jako artystka wszechstronna, doskonale poruszająca się w soulu, jazzie i funku. W tym roku szykuje płytę autorską, zawierającą utwory łączące w sobie te trzy gatunki muzyczne z domieszką popu. Będą to jej autorskie utwory polsko- i angielskojęzyczne, mocno zakorzenione w soulowej estetyce. Koncert autorski, na którym zaprezentowała swoją twórczość, odbył się 22 września 2019 r. we wrocławskim Vertigo Jazz Club.
Wokalistka nabierała doświadczenia i umiejętności we Wrocławskiej Szkole Jazzu oraz London Center of Contemporary Music w Wielkiej Brytanii, na kierunku wokalistyka. Skończyła również pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie fletu poprzecznego. Uczestniczyła w licznych warsztatach muzycznych i wokalnych, prowadzonych m.in. przez Deana Kaelina, Kevina Mahogany i Marcusa Millera. W międzyczasie skończyła również anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim.
Pierwsze doświadczenia sceniczne zdobywała w liceum, śpiewając w zespole Deja Vu, który tworzyli muzycy obecnie znani z krakowskiego Recycling Band. Obecnie jest zaangażowana w pracę z wieloma zespołami (SOULmate, Trelecaster, Vertigo Band, Soulstream, Spirituals Singers Band – gościnnie), współtworzy wiele projektów: Beyonce Show, Stevie Wonder Unknown, Jamiroquai Night, Tribute to Tower of Power, Ladies of Jazz. Od 3 lat prowadzi Open Mic & Jam Session Night we wrocławskim klubie muzycznym Nietota razem z zespołem SOULmate. Na takim właśnie spotkaniu muzycznym miała przyjemność zaśpiewać z Leszkiem Możdżerem. Jest wokalistką zespołu reprezentującego Vertigo Jazz Club and Restaurant – Vertigo Band. Ten ośmioosobowy kolektyw wykonuje utwory muzyki popularnej w nowatorskich, jazzujących aranżacjach.
Współpracuje z cenionym wrocławskim kompozytorem, Sebastianem Ładyżyńskim. Z tej współpracy zrodził się m.in. utwór „Boroughs” wykonywany z Sound Factory Orchestra. Użyczyła swojego głosu do ścieżki dźwiękowej spektakli „Siostra i Cień”, „Café Panique”, „Dryl” oraz filmu „Błoto” (2018), dzięki czemu jej nazwisko można odnaleźć na Filmwebie. Jakiś czas temu pojawiła się autorska płyta nagrana w ramach projektu Jay Tunes z kompozycjami Natalii oraz Jędrzeja Lubicza. Współpraca zaowocowała szeregiem koncertów, m.in. na Legnica Jazz Day jako support przed Gregoire Maret Quartet w 2015 r. W grudniu tego roku będzie koncertowała w Chinach razem z Sound Factory Orchestra. U boku Natalii Grosiak wykona utwory z polskich gier.
Jej piosenki można usłyszeć na antenie Radia RAM („Be Here” wykonany podczas RAM session z zespołem Trelecaster), Radia Wrocław, Wrocław Kultura (audycje na żywo) oraz Radiowej Trójki (utwory nagrane z zespołem Trelecaster). Ma za sobą występy w Narodowym Forum Muzyki, Filharmonii Dolnośląskiej, Jeleniogórskim Centrum Kultury, Miejskim Domu Kultury w Radomsku, Muzeum Zamkowym w Malborku, ICE Karków Congress Centre oraz w londyńskich klubach (Amersham Arms, The Cube, itd.). Ma za sobą występy świąteczne dla polonii w Wielkiej Brytanii. Śpiewała u boku Grażyny Łobaszewskiej oraz Romana „Pazura” Wojciechowskiego podczas zamkniętego koncertu w Międzyzdrojach.
Gdy nie koncertuje, uczy śpiewu, w oparciu o różnorodne techniki, np.: SLS, CVT, oraz własne doświadczenia sceniczne.

POSŁUCHAJ: